‘İsyan tutsak alınamaz’

1 Mayıs Tutsaklarıyla Dayanışma İnisiyatifi, 1 Mayıs sonrası tutuklanan anarşistlerle ilgili eylem yaptı, “Devlet ve şirketler, ekonomik oyunlarla yaşama saldırı içindeyken, yaşam alanlarını ve özgürlüklerini savunan insanların haklı öfkelerini egemenlere yöneltmeleri hayatın ta kendisidir” dedi.

Etkin Haber Ajansı / 02 Haziran 2012 Cumartesi, 21:24

İSTANBUL- 1 Mayıs Tutsaklarıyla Dayanışma İnisiyatifi, 1 Mayıs’ta banka ve işyerlerine zarar verdikleri gerekçesiyle 13 kişinin tutuklanmasını, Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüyüş düzenledi. İnisiyatif bileşenleri, tutuklu anarşistlerle dayanışma amacı ile her pazartesi saat 13.00′da Metris Cezaevi önünde olacaklarını ifade edildi.

Protesto eyleminde, “Haymarket’ten Taksim’e 1 Mayıs tutsakları özgürleşiyor” pankartı açılırken, sık sık “Yaşasın devrimci dayanışma”, “İsyan, devrim, anarşi”, “Bijî biratîya gelan”, “İsyan tutsak alınamaz” sloganları atıldı. Eylemde, “TMY çöpe öğrenciler kampüse”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” dövizleri taşındı.

1 Mayıs Tutsaklarıyla Dayanışma İnisiyatifi adına açıklama yapan Nuray Şimşekyağcı, devletin devrimcilere, emekçilere, Kürt halkına, kadınlara ve doğaya yönelik saldırılarının hız kesmeden sürdüğünü belirterek, gözaltı ve tutuklama furyasının anarşist-özgürlükçü kişi ve toplulukları kapsayarak devam ettiğini ifade etti. Şimşekyağcı, banka ve işyerlerine zarar verdikleri gerekçesi ile tutuklanananların sayısının 29 Mayıs’taki tutuklamalar ile 13′e yükseldiğini söyledi.

Gözaltı ve tutuklamaların gerekçesinin Mc Donalds, Burger King, Starbucks gibi çok uluslu şirketler ve kapitalist sistemin varoluş kaynağı olan bankaların camlarının kırılması olduğunu söyleyen Şimşekyağcı, “Evlerinde bulunan ve her yerden satın alınabilen Kropotkin gibi yazarların legal kitapları örgütsel doküman olarak değerlendirilip, polis sorgusunda arkadaşlarımızın önüne konmuştur. Tüm bunlar düpedüz düzmece ve anayasal hakların ayaklar altına alınmasıdır, kınıyoruz” dedi.

Şimşekyağcı, hükümetin kendisi gibi düşünmeyen herkesi ‘terörist’ olarak gördüğünü söyleyerek şöyle devam etti: “Arkadaşlarımız, ana akım medya vasıtasıyla kamuoyune hedef gösterilmelerinin yanında, marjinalize edilmiş, anarşist, anti kapitalist, özgürlükçü olmalarından kaynaklı psikolojik saldırılara maruz kalmıştır. Yaşanan tüm bu süreç karşısında arkadaşlarımız ve tüm TMK-ÖYM mağdurları derhal serbest bırakılmalıdır. Bağımlı oldukları savaş ve çatışma ortamının yaratıcısı olan devlet ve şirketler, ekonomik oyunlarla yaşama saldırı içindeyken, yaşam alanlarını ve özgürlüklerini savunan insanların haklı öfkelerini egemenlere yöneltmeleri hayatın ta kendisidir. Filozof Deleuze’ün dediği gibi: ‘İktidar yaşamı hedef aldığında, yaşam iktidara direniş olur’”.

Eyleme, Sosyalist Gençlik Derneği, Halkların Demokratik Kongresi Beyoğlu Meclisi, SDP, BDP, TÖPG, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, Toprak ve Özgürlük Kooperatifi de katılarak destek verdi.

http://karakok.wordpress.com/

وەڵامێک بنووسە

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.