آنارشیست ها علیه «دولت اسلامی»: انقلابی در سوریه که کسی از آن سخن نمی گوید

آنارشیست ها علیه «دولت اسلامی»: انقلابی در سوریه که کسی از آن سخن نمی گوید

 

امروز برای یافتن آگاهی سیاسی مترقی و استفاده از آن برای عمل مستقیم کمتر کسی در کشورهای غنی به خاورمیانه نگاه می کند. اکثریتی از ما بر این گمان است که در این منطقه از جهان دیکتاتوری ها، ارتش ها و حکومت های مذهبی بر خرابه های امپراتوری عثمانی حکومت می کنند یا دولت های پوچی مانند افغانستان و پاکستان وجود دارند که پایتخت هایشان شبیه صحنه های فیلم «ماد ماکس» است. رسانه های بزرگ عمومی خبری از نقطه ای نمی دهند که نه فقط آزاد است بلکه در راه تحقق جامعه ای آرمانی است.

اما رسانه های بزرگ عمومی را رها کنید!

در مرز سوریه و ترکیه، در شمال عراق، مردمی زندگی می کنند که عمدتاً کُرد و چهار میلیون و شش صد هزار نفر هستند. این مردم در حال تجربه بزرگی اند که از سویی زیر ضرب تیرهای دیکتاتوری سوری، جنون دولت اسلامی (داعش سابق) و دشمنی پیگیر ترکیه علیه خودگردانی اشان است و از سوی دیگر آمریکا و ناتو اصل این تجربه را تهدید می کنند. حزب اتحاد دمکراتیک و شورای ملی کرد در روژاوا جامعه ای را در این نقطه از خاورمیانه می سازند که با آزادمنشی مسلح و آنارشیسم و جنبش علیه اشغالگری و فمینیسم پیگیر مخلوط شده اند. هر چند بیشتر گروه های کرد، به ویژه آن هایی که به آمریکا نزدیک هستند آرزو دارند تا دولتی کرد را تشکیل دهند، اما کردهای روژاوا از مرحله «دولت کرد» صرف نظر کرده اند و برای جامعه ای بر اساس «کنفدرالیسم دمکراتیک» تلاش می کنند.

در کانتون های روژاوا ساختار دولت مرکزی وجود دارد که دست کم ۴٠ % اعضای آن باید زن باشند، اما در عمل کارهای جامعه در هر نقطه، خیابان به خیابان و روستا به روستا صورت می گیرند. عبدالله اوجالان، معمار کنفدرالیسم دمکراتیک، می گوید که اکولوژی و فمینیسم دو پایه ی اصلی آن هستند. چنین سخنانی را شما هرگز از دهان رهبران کشورهای ثروتمند نمی شنوید. اگر در روژاوا مردی زنی را کتک بزند از جامعه طرد می شود و ارتباطش با جامعه متوقف می گردد. در روژاوا «کمیته های آشتی» جای پلیس و زندان را گرفته اند. این کمیته ها از قتل های انتقام جویانه ی خانوادگی پیشگیری می کنند و روش هایشان تاکنون ثمربخش بوده است.

یگانه بخشی از تجربه ی اجتماعی روژاوا که در جهان نظرها را به خود جلب نموده است YPJ (واحدهای دفاع از خلق) هستند. این واحدها کاملاً از زنان تشکیل شده اند و علیه دولت اسلامی و ارتش سوریه می رزمند. رسانه های بزرگی همچون ان. بی. سی. یا روزنامه ی گاردین یا مجله ی ماری – کلر از شهامت زنان YPJ گفتند و نوشتند، اما نظراتشان را بازتاب ندادند.

زنان YPJ و همرزمان مردشان در YPG بودند که برای نجات ایزدیان محصور توسط دولت اسلامی در کوه سنجار در شمال عراق اقدام کردند. ایزدیان در مکانی زندگی می کنند که دولت اسلامی خواهان تسخیرش است. ناگفته نماند که جهان اسلام ایزدیان را لعن و نفرین می کند چرا که آنان را از هزاران سال پیش «شیطان پرست» می داند. در حالی که آمریکا از آسمان خواربار می فرستد، گروه های مبارز سوری به محل های استقرار دولت اسلامی یورش می آوردند و هزاران تن را از مرگ نجات می دهند. مبارزان کرد همچنین موفق شدند تا شهر کوبانی را از اشغال دولت اسلامی رها کند. این در حالی بود که جنگجویان دولت اسلامی به تانک و موشک و حتا پهپاد مجهز بودند. کوبانی علیرغم خسارات جانی و مالی فراوان علیه دولت اسلامی مقاومت کرد، هر چند روستاهای اطرافش همچنان در معرض تهدیدات آن است.

گروه های YPJ و YPG و جنبش جامعه دمکراتیک خلدست قابل دفاع نیستند چرا که متهم شده اند که از سربازان کودک به ویژه دختران دوازده ساله در آشپزخانه ها و تمیزکاری یا تمرین های نظامی بهره می برند. این گروه ها همچنین به علت روابطشان با PKK نقد می شوند، حزبی که رهبرش عبدالله اوجالان است و دولت ها آن را در فهرست سازمان های تروریستی گذاشته اند. البته این حزب مارکسیست – لنینیست با تجارت مواد مخدر و دستگاه های پلیسی ترکیه نیز ارتباطاتی دارد.

مردم روژاوا بر رغم تمام این موانع یگانه جنبشی هستند که آلترناتیوی بدون دولت و علیه سرمایه داری را یاری می کنند. مردم روژاوا همچون فدراسیون آنارشیست اسپانیا در گذشته و زاپاتیست ها در مکزیک می خواهند غیرممکن را امکان پذیر کنند. آنان می خواهند با توجه به نیروی اندک مسلحشان در جایی که جنگی منطقه ای در جریان است، جامعه ای نوین بسازند. به همین جهت است که آنان ریسمانی را که به سوی پیروزی می رود به سمت خود می کشند. فقط تاریخ است که به ما خواهد گفت آیا مردم روژاوا می توانند بقیه طناب را بکشند یا نه؟

منبع : http://www.cvltnation.com/anarchists-vs-isis-the-revolution-in-syria-nobodys-talking-about/

برگردان: نادر تیف

٩اسفند ١۳٩٣ – ۲٨ فوریه ۲٠١۵

وەڵامێک بنووسە

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.