Ankara’da kürtaj protestosu: 27 gözaltı

Kürtajın yasaklanması planlarına ve iktidarın kadın bedeni üzerindeki hesaplarına karşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önüne giden kadınlara yönelik polis saldırısında 27 kadın gözaltına alındı.

Ankara’da Halkevci Kadınlar ve Üniversiteli Kadın Kolektifi üyeleri kürtajın engellemesi planlarına ve iktidarın kadın bedeni üzerindeki hesaplarına karşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önündeydi.

Bakanla görüşmek istediklerini belirten kadınların karşısında polis barikatı çıktı. Polis barikatını aşmak isteyen kadınlar polis müdahalesiyle karşılaştılar. Erkek bir Bakanlık yetkilisinin kadınların bir temsilcisiyle bire bir görüşme önerisini kadınlar kabul etmedi.

Ardından müsteşar yardımcısı bir kadınla görüşen eylemciler Erdoğan’ın ve Fatma Şahin’in kadınlardan özür dilemesi gerektiğini söyledi.Kadınlar müsteşer yardımcısından televizyon ekranlarında bir kadın olarak özür dilemesini ve kadınlardan yana tavır alacağını beyan etmesini istediler. Müsteşar yardımcısından ret cavabı alan kadınlar bakanlığa tekrar girmek üzere polis barikatına yüklendi.Polisin saldırısıyla karşılaşan kadınlar Akay Kavşağı’nı trafiğe kapatarak oturma eyleminin ardından meclise bakan yolu trafiğe kapatmak üzere koşmaya başladı. Bunun üzerine kadınları durduran polis 27 kadını gözaltına aldı.


(sendika.org)

وەڵامێک بنووسە

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.